×

Saç Ekimi Hakkında Merak Ettikleriniz

Saç Ekiminin Geçmişi

ABD'de NYU Dermatolog Dr. Norman Orentreich tarafından 1952 yılında erkek tipi saç dökülmesini tedavi etmek için ilk saç ekimini gerçekleştirmiştir. O zamanlar doktorlar saç tıkacı tekniğini kullanıyorlardı. Bu teknik, kafa derisinin arkasından düzinelerce saç toplayacakları ve daha sonra bu tüyleri kafa derisinin önüne nakledecekleri büyük zımba greftlerini almayı içeriyordu. Bu mevcut ilk teknik olduğu için karşılaştırılacak bir şey yoktu. Ne yazık ki, bu tekniğin sonuçları, doğal saç çizgisinin normal aralıklı bireysel saç kökleri yerine, geniş boşluklarla ayrılmış düzinelerce dairesel saç tutamının doğal olmayan bir görünümünü verdi.

Modern saç ekimi prosedürüne 1990'ların başında, foliküler ünite transplantasyonu (FUT) kullanılarak saç ekimi yapan ilk kişi olan Dr. Bobby Limmer öncülük etmiştir. Modern saç ekimi, ortalama 2 saç teli ile 1 ila 4 saçlık gruplar halinde büyüyen doğal saç kökleri grupları olan foliküler ünitelerin ekilmesine dayanır. FUT, arka kafa derisi üzerinde bir şerit eksizyonu yapmayı ve ardından şeridi ayrı foliküler ünitelere ayırmak için bir stereomikroskop kullanmayı içerir. Eşzamanlı olarak, alıcı bölgeler, saç çizgisi veya tepe kafa derisi üzerindeki alıcı alanda bir saç ekimi cerrahı tarafından dikkatlice oluşturulur. Foliküler üniteler daha sonra özel forseps kullanılarak alıcı alana dikkatlice nakledilir. Dikiş gerektirmez ve vücudun pıhtılaşma faktörleri tüyleri yerinde tutar.

FUT'tan sonra geliştirilen bir diğer modern tekniğe FUE veya foliküler ünite ekstraksiyonu denir. Bu teknikte, manuel veya motorlu bir alet kullanılarak arka kafa derisinden bireysel foliküler üniteler toplanır. Bu foliküler üniteler daha sonra FUT prosedürlerinde olduğu gibi ön saç çizgisi/tepe kafa derisindeki alıcı bölgelere nakledilir.

FUE Tekniği ile Saç Ekimi

1990’lı yılların sonunda “hücresel ekim” adıyla ortaya çıkan FUE tekniği (Follicular Unit Extraction) günümüzde saç ekimi yaptıran insanların en çok tercih ettiği yöntemdir. FUE tekniğinin tercih edilme sebeplerinden en önemlisi şüphesiz estetik görünümdür. FUT tekniği ile saç ekimi işleminde donör bölgede geniş ameliyat veya yara izleri kalırken FUE tekniğinde en ufak bir iz bile kalmamaktadır. Bunun en önemli nedeni ise işlemin yapılış metodudur.

FUE tekniğinde hastanın ense bölgesinden mikro motorlarla alınan greftler, yani saç kökleri, punch adı verilen 0.7 mm’lik çok ince iğnelerle saç kaybı yaşanan bölgelere tek tek ekilir. İşlem sırasında hastanın kafasına lokal anestezi yapıldığı için hasta herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Hatta operasyon sürecinde televizyon izleyebilir, kitap okuyabilir, müzik dinleyebilir. FUE işleminde sadece operasyona başlamadan önce kafa bölgesine iğne ile lokal anestezi yapılırken 1-2 dakika acı hissedilebilir. Onun dışında işlem sürecinde hastayı rahatsız edecek hiçbir durum yoktur.

FUE tekniği ile saç ekim işleminin süresi hastanın saçlarında doğal bir görünüm elde etmesi için ihtiyaç duyulan greft sayısına ve saç dokusuna bağlı olarak değişmektedir. İşlem süresi genel olarak 4-8 saat arasında değişmektedir. Örneğin 2000 greft ekim işlemi 4-5 saat sürerken 3500-4000 greftin ekimi yaklaşık 7-8 saati bulabilir. 

Saç Ekimi Süreci

Saç ekimi süreci, saç kaybı yaşayan kişinin saç ektirmeye karar vermesi ile başlayıp operasyondan 1 sene sonra sona eren bir süreçtir. Kişinin saç ektirmeye karar vermesinden ve seçilen merkezdeki uzman doktor ile yapılan görüşmesinden sonra operasyonun günü ve ihtiyaç duyulan greft miktarı hesaplanır ve işlem yapılır.

Saç ekimi operasyonu saç kaybı yaşanan bölgenin büyüklüğüne, kişinin saç dokusuna ve ihtiyaç duyulan greft miktarına göre 4-8 saat arasında sürmektedir. FUE tekniği ile yapılan saç ekimi operasyonlarından hemen sonra taburcu olmak mümkündür. FUE tekniğinde saç ekimi yapılacak bölge lokal anestezi ile uyuşturulduğundan işlem sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmez. Sadece lokal anestezi yapılırken -kısa bir süre iğnelerden dolayı anlık acılar yaşanabilir. Bunun dışında operasyon süreci hasta için oldukça rahattır. İşlem sırasında müzik dinleyebilir, gazete, kitap okuyabilir, televizyon izleyebilir.

Saç ekimi operasyonundan sonraki ilk 1-2 haftalık süreç ve özellikle ilk 3 gün oldukça önemlidir. Saç ekimi operasyonundan önce saçlar makine ile çok kısa kesildiği için greftler alınırken ense bölgesinde oluşan kızarıklıklar ilk 1 haftadan sonra tamamen kaybolur. Saç ekiminden sonraki ilk 3 gün ekilen greftlerin tutunması için önemli olduğundan bu süreçte hastanın kafasına özenle dikkat etmesi, muhtemel darbelerden ve temaslardan koruması gerekir. Bu süreçte özellikle uyurken sırtüstü yatılması ve saç ekimi yapılan bölgenin yastıkla temas etmemesi gerekir. Bu konuda hastanın yakınlarından yardım alması veya uyku pozisyonunu çok iyi hazırlaması gerekir.

Operasyondan sonraki 3. gün ise yıkama yapılır. Saçlar özel şampuan ve losyonlarla kafaya baskı yapılmadan hafifçe yıkanır. İlk haftanın sonunda ekim yapılan bölgede ve ensede oluşan kızarıklıklar yavaş yavaş geçmeye başlar. Operasyondan sonraki gün veya aynı gece lokal anestezi ve saatler süren saç ekim işleminden dolayı yüz bölgesinde oluşabilecek muhtemel şişlikler de ilk haftadan sonra tamamen ortadan kaybolur.

Saç ekimi operasyonundan sonraki ilk 1-2 haftalık süreçte özellikle dışarıda ve hijyenik olmayan ortamlarda şapka takılmalıdır. Hasta bu süreçte güneş ve yağmur gibi saça direkt temas edebilecek faktörlerden uzak durmalıdır. Bu süreçte saçlar kesilmemeli, kesilecekse de makine değil makas kullanılmalıdır. Ekilen, daha doğrusu ense bölgesinden nakledilen greftlerin tutunması ve saç ekim operasyonunun başarılı olması için saç ekiminden sonraki süreç oldukça önemlidir. Bu süreçte kafa yeteri kadar korunmazsa, darbelere, temasa, güneşe, yağmura maruz kalırsa ekilen greftler dökülebilir, saç ekim operasyonunun başarı derecesi azalabilir.

Ekilen saçlar operasyondan yaklaşık 1 ay sonra dökülmeye başlar. Bu beklenen bir durumdur. Kimi hastalarda daha erken, kimisinde ise daha geç başlayabilir. Hatta bazen hiç dökülme olmayabilir. 4. aydan sonra ekilen saçlar yavaş yavaş çıkmaya başlar. 7-9 ay arasında ekilen greftlerin çok büyük bir bölümü çıkmış olur. Tamamının çıkması 1 seneyi bulmaktadır. 1 senenin sonunda greftlerin tamamen çıkmasıyla kişi kaybettiği saçlarına tekrar kavuşmuş olur. Saç ekiminin asıl başarısı bu noktada belli olur.

Academic Hair Clinic olarak merkezimizde saç ekim operasyonlarını yaptığımız tüm hastalarımızı bu süreçte yalnız bırakmıyor, onlara gerekli bilgileri veriyoruz ve mümkün olan en başarılı sonuçları almak için tavsiyelerde bulunuyor, destek oluyoruz.×

En iyi tedaviyi almanızı sağlamak için, doğal bir görünüm elde eden en son tedavilerimiz hakkında ücretsiz bilgi almak için..